Skip to content

108 Catherine AveBellmawr, NJ 08031

Built 1941

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 23, 2059

Property Information

Block11
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,600
29%
Improvement Value:$120,200
71%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,172+0.2%
2024$6,162-3.3%
2023$6,371+1.5%
2022$6,277+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10
DeedBook 2237, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1941