Skip to content

509 Majestic AveBellmawr, NJ 08031

Built 1940

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Jun 2, 1995

Property Information

Block121
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,400
33%
Improvement Value:$123,700
67%
Total Assessment$185,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,000+0.2%
2024$6,989-3.2%
2023$7,217+1.4%
2022$7,115+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$74,000

To:

Sq Ft1,552DeedBook 4761, Page 626

Property Sale

Sale
$85,900
DeedBook 4727, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1940