Skip to content

425 Oakland AveBellmawr, NJ 08031

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2009

Property Information

Block122
Lot4.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,600
26%
Improvement Value:$169,400
74%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,699+0.2%
2024$8,685-3.2%
2023$8,968+1.4%
2022$8,841+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4011, Page 36