Skip to content

413 Oakland AveBellmawr, NJ 08031

Built 1990

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 10, 2020

Property Information

Block122
Lot4.07
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,600
29%
Improvement Value:$143,700
71%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,689+0.2%
2024$7,677-3.0%
2023$7,915+1.4%
2022$7,803+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft2,068DeedBook 11372, Page 61

Property Sale

Sale
$248,900

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 10989, Page 1183Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft2,068DeedBook 9919, Page 327Recorded11/20/2013

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8085, Page 914

Property Sale

Sale
$155,900
DeedBook 4640, Page 160

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 4569, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1990