Skip to content

41 S Cedar AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2024

Property Information

Block123
Lot4.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
35%
Improvement Value:$105,400
65%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,104+0.2%
2024$6,094-3.2%
2023$6,293+5.7%
2022$5,954+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 3196, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1955