Skip to content

509 Oakland AveBellmawr, NJ 08031

Built 1975

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Dec 14, 1984

Property Information

Block123
Lot4.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,600
27%
Improvement Value:$169,800
73%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,827+0.2%
2024$8,813-2.9%
2023$9,073+1.4%
2022$8,945+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft2,040DeedBook 4014, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1975