Skip to content

529 Lincoln AveBellmawr, NJ 08031

Built 1980

Last Sale Price
$75,500
Last Sale Date
Mar 31, 1988

Property Information

Block127
Lot4.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SFAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,098
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,600
37%
Improvement Value:$96,300
63%
Total Assessment$152,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,783+0.2%
2024$5,774-3.2%
2023$5,962+1.4%
2022$5,877+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,500

To:

Sq Ft1,098DeedBook 4288, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1980