Skip to content

509 Lincoln AveBellmawr, NJ 08031

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2054

Property Information

Block127
Lot5.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,400
34%
Improvement Value:$118,200
66%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,792+0.2%
2024$6,782-3.2%
2023$7,003+1.4%
2022$6,904+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 12862, Page 1951

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,083DeedBook 12750, Page 532Recorded2/5/2025

Property Sale

Sale
$119,000

To:

DeedBook 4930, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1963