Skip to content

533 Roberts AveBellmawr, NJ 08031

Built 1967

Last Sale Date
May 18, 2067

Property Information

Block128
Lot6.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,595
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,200
27%
Improvement Value:$143,500
73%
Total Assessment$196,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,439+0.2%
2024$7,427+0.1%
2023$7,419+1.5%
2022$7,311+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,595DeedBook 12103, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1967