Skip to content

550 Lincoln AveBellmawr, NJ 08031

Built 1989

Last Sale Price
$319,900
Last Sale Date
Oct 1, 2025

Property Information

Block128
Lot7.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1.SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
36%
Improvement Value:$99,500
64%
Total Assessment$155,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,881+0.2%
2024$5,872-3.2%
2023$6,063+1.4%
2022$5,977+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$319,900

To:

DeedBook 12933, Page 1378

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 9797, Page 261

Property Sale

Sale
$96,500

To:

DeedBook 5050, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$71,500

To:

DeedBook 4174, Page 558