Skip to content

444 Lincoln AveBellmawr, NJ 08031

Built 1967

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Aug 7, 2018

Property Information

Block129
Lot7.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
42%
Improvement Value:$80,800
58%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,295+0.2%
2024$5,286-3.2%
2023$5,459+1.4%
2022$5,382+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 10976, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1967