Skip to content

224 Roberts AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 23, 2009

Property Information

Block136.01
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,300
29%
Improvement Value:$122,600
71%
Total Assessment$171,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,501+0.2%
2024$6,491-2.7%
2023$6,671+1.4%
2022$6,577+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,526DeedBook 8987, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1960