Skip to content

340 Roberts AveBellmawr, NJ 08031

Built 1940

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Apr 13, 2010

Property Information

Block136.01
Lot58
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,600
33%
Improvement Value:$96,900
67%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,465+0.2%
2024$5,456-3.2%
2023$5,634+1.4%
2022$5,555+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft1,184DeedBook 9216, Page 1489

Property Built

Built

Year Built: 1940