Skip to content

213 Roberts AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$56,250
Last Sale Date
Jul 22, 1999

Property Information

Block136.02
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,566
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,500
32%
Improvement Value:$119,600
68%
Total Assessment$175,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,622+0.2%
2024$6,612-3.2%
2023$6,827+1.4%
2022$6,731+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$56,250

To:

Sq Ft1,566DeedBook 5033, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1960