Skip to content

340 Lincoln AveBellmawr, NJ 08031

Built 2002

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jan 7, 2022

Property Information

Block136.02
Lot42
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SBAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,662
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,400
26%
Improvement Value:$177,600
74%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,039+0.2%
2024$9,025-3.2%
2023$9,319-5.9%
2022$9,898+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,662DeedBook 12004, Page 1399

Property Sale

Sale
$219,900
Sq Ft1,662DeedBook 11226, Page 310Recorded10/3/2019

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5238, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 2002