Skip to content

208 Lincoln AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2024

Property Information

Block136.02
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,200
33%
Improvement Value:$120,900
67%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,811+0.2%
2024$6,801-3.2%
2023$7,022+1.4%
2022$6,923+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 9440, Page 1743

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 4294, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1960