Skip to content

204 Lincoln AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2017

Property Information

Block136.02
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
31%
Improvement Value:$130,900
69%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,182+0.2%
2024$7,171-3.2%
2023$7,404+1.4%
2022$7,300+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 8872, Page 111

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 3631, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1960