Skip to content

217 Lincoln AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Dec 17, 2059

Property Information

Block136.03
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,200
30%
Improvement Value:$133,400
70%
Total Assessment$191,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,220+1.5%
2022$7,115+1.1%
2021$7,040+1.7%
2020$6,925+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$266,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 12125, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1960