Skip to content

220 Chester AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Jun 2, 2060

Property Information

Block136.03
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,600
39%
Improvement Value:$94,400
61%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,824+0.2%
2024$5,815-3.2%
2023$6,004+1.4%
2022$5,920+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500

To:

Sq Ft960DeedBook 4858, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1960