Skip to content

66 S Bellmawr AveBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
Nov 10, 1988

Property Information

Block136.03
Lot33
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SSCB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,434
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
33%
Improvement Value:$138,000
67%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,503+0.2%
2024$7,491-3.3%
2023$7,743+1.5%
2022$7,630+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$111,000

To:

Sq Ft2,434DeedBook 4336, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1950