Skip to content

6 Brooks CourtBellmawr, NJ 08031

Built 1981

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Sep 16, 2021

Property Information

Block136.07
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SFAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,200
34%
Improvement Value:$120,400
66%
Total Assessment$181,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,868+0.2%
2024$6,857+4.2%
2023$6,581+1.5%
2022$6,481+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,068DeedBook 11927, Page 1

Property Sale

Sale
$56,900
DeedBook 3799, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1981