Skip to content

205 Chester AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2017

Property Information

Block136.07
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,566
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
32%
Improvement Value:$123,000
68%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,595+0.2%
2024$6,585-3.3%
2023$6,807+1.5%
2022$6,708+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 4644, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1965