Skip to content

14 Ellen DrBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2063

Property Information

Block136.07
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
31%
Improvement Value:$139,500
69%
Total Assessment$202,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,659+0.2%
2024$7,646-3.2%
2023$7,895+1.4%
2022$7,784+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1

Property Sale

Sale
$179,900

To:

Sq Ft1,566DeedBook 8408, Page 1849

Property Built

Built

Year Built: 1965