Skip to content

49 Old Kings HwyBellmawr, NJ 08031

Built 1970

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block136.07
Lot62
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,300
27%
Improvement Value:$186,400
73%
Total Assessment$256,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,708+0.2%
2024$9,693-3.2%
2023$10,009+1.4%
2022$9,868+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 12639, Page 1308

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5220, Page 193

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4675, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1970