Skip to content

57 Old Kings HwyBellmawr, NJ 08031

Built 1954

Last Sale Price
$85,500
Last Sale Date
Sep 15, 1995

Property Information

Block136.07
Lot62.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SSCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,600
28%
Improvement Value:$163,400
72%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,585+0.2%
2024$8,572-3.2%
2023$8,851+1.4%
2022$8,726+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,500

To:

Sq Ft2,156DeedBook 4780, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1954