Skip to content

10 Brooks CourtBellmawr, NJ 08031

Built 1981
Other Exempt

Last Sale Price
$56,400
Last Sale Date
Jun 12, 1981

Property Information

Block136.07
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SFAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,400
30%
Improvement Value:$138,300
70%
Total Assessment$196,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$5,228-8.4%
2010$5,708+3.3%
2009$5,526+4.8%
2008$5,272+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$56,400

To:

Sq Ft1,108DeedBook 3782, Page 809

Property Built

Built

Year Built: 1981