Skip to content

322 Oakland AveBellmawr, NJ 08031

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block136.08
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SS1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,600
28%
Improvement Value:$147,300
72%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,787+0.2%
2024$7,775-3.2%
2023$8,028+1.4%
2022$7,915+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 10705, Page 313Recorded9/13/2017

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 9415, Page 1493

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4061, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1970