Skip to content

305 Chester AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 1993

Property Information

Block136.08
Lot30.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,000
31%
Improvement Value:$129,000
69%
Total Assessment$188,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,110+0.2%
2024$7,099-3.2%
2023$7,330+1.4%
2022$7,227+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$57,500

Property Built

Built

Year Built: 1965