Skip to content

139 Lake DrBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$97,500
Last Sale Date
Aug 12, 2011

Property Information

Block137.01
Lot7.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,200
49%
Improvement Value:$58,800
51%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,349+0.2%
2024$4,342-3.2%
2023$4,484+1.4%
2022$4,421+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$97,500

To:

Sq Ft768DeedBook 9456, Page 1648

Property Sale

Sale
$76,820
DeedBook 4942, Page 49

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 4765, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1955