Skip to content

131 Lake DrBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 1990

Property Information

Block137.01
Lot7.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,200
36%
Improvement Value:$101,400
64%
Total Assessment$157,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,960+0.2%
2024$5,951-3.2%
2023$6,145+1.4%
2022$6,058+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955