Skip to content

14 Old Kings HwyBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2025

Property Information

Block137.02
Lot1.07
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,200
33%
Improvement Value:$109,500
67%
Total Assessment$163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,191+4.4%
2024$5,931-3.3%
2023$6,133+1.5%
2022$6,043+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,500

To:

DeedBook 3401, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1960