Skip to content

10 Old Kings HwyBellmawr, NJ 08031

Built 1984

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Sep 26, 1995

Property Information

Block137.02
Lot1.10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,200
30%
Improvement Value:$123,000
70%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,414+0.2%
2024$6,403-3.3%
2023$6,620+1.5%
2022$6,523+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

To:

Sq Ft1,164DeedBook 4782, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1984