Skip to content

200 Lake DrBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block137.03
Lot1.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,000
33%
Improvement Value:$122,100
67%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,849+0.2%
2024$6,838-3.2%
2023$7,061+1.4%
2022$6,961+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,340DeedBook 12638, Page 302

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 3427, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1955