Skip to content

213 Beaver DrBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 29, 2020

Property Information

Block137.03
Lot1.07
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,000
33%
Improvement Value:$115,700
67%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,532+0.2%
2024$6,521-3.2%
2023$6,734+1.4%
2022$6,639+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,400DeedBook 11680, Page 753

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 7766, Page 1448

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 7617, Page 1473

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 4124, Page 915

Property Built

Built

Year Built: 1955