Skip to content

45 Vaughn AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 9, 2014

Property Information

Block137.04
Lot36
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,200
38%
Improvement Value:$93,400
62%
Total Assessment$150,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,696+0.2%
2024$5,687-3.2%
2023$5,872+1.4%
2022$5,789+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4902, Page 484

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4518, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1955