Skip to content

220 Beaver DrBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2026

Property Information

Block137.04
Lot61.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
32%
Improvement Value:$118,100
68%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,584+0.2%
2024$6,574-3.2%
2023$6,788+1.4%
2022$6,692+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$93,000

To:

Sq Ft1,438DeedBook 4898, Page 4

Property Sale

Sale
$75,000

To:

DeedBook 4204, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1955