Skip to content

216 Beaver DrBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block137.04
Lot61.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,200
33%
Improvement Value:$111,100
67%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,847+0.2%
2024$5,838-3.2%
2023$6,028+1.4%
2022$5,943+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000

To:

DeedBook 12769, Page 47

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 12488, Page 316Recorded12/28/2023

Property Sale

Sale
$30,500

To:

DeedBook 3491, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1955