Skip to content

81 Vaughn AveBellmawr, NJ 08031

Built 1968

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block137.64
Lot34
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
DescriptionFSLG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,028
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,000
33%
Improvement Value:$121,600
67%
Total Assessment$180,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,830+0.2%
2024$6,819-3.2%
2023$7,042+1.4%
2022$6,942+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$224,000
Sq Ft1,028DeedBook 11660, Page 1054Recorded3/19/2021

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 7568, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1968