Skip to content

85 Vaughn AveBellmawr, NJ 08031

Built 1968

Last Sale Date
Jan 24, 2069

Property Information

Block137.64
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
DescriptionFSLG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,028
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,000
35%
Improvement Value:$110,000
65%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,392+0.2%
2024$6,381-3.2%
2023$6,589+1.4%
2022$6,496+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$182,500

To:

Sq Ft1,028DeedBook 10740, Page 1518

Property Sale

Sale
$118,500
DeedBook 7266, Page 1270

Property Built

Built

Year Built: 1968