Skip to content

74 Old Kings HwyBellmawr, NJ 08031

Built 1990

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Dec 20, 1990

Property Information

Block137.64
Lot65.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SFVS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,600
24%
Improvement Value:$185,700
76%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,239+0.2%
2024$9,225-3.2%
2023$9,525+1.4%
2022$9,391+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook 4485, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1990