Skip to content

70 Old Kings HwyBellmawr, NJ 08031

Built 1990

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 17, 1990

Property Information

Block137.64
Lot65.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SFVL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,921
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,600
25%
Improvement Value:$174,100
75%
Total Assessment$232,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,801+0.2%
2024$8,787-3.2%
2023$9,073+1.4%
2022$8,945+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,921DeedBook 4478, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1990