Skip to content

34 Chadwick AveBellmawr, NJ 08031

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2007

Property Information

Block137
Lot22.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,400
20%
Improvement Value:$161,300
80%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,590+0.2%
2024$7,578-3.2%
2023$7,825+1.4%
2022$7,715+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4387, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1988