Skip to content

46 Chadwick AveBellmawr, NJ 08031

Built 1930

Last Sale Date
Sep 20, 2055

Property Information

Block137
Lot24.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,200
32%
Improvement Value:$92,500
68%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,132+0.2%
2024$5,124-3.2%
2023$5,291+1.4%
2022$5,216+1.0%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$81,500

To:

Sq Ft1,366DeedBook 10558, Page 957

Foreclosure Case F-027671-13

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 9115, Page 1422

Property Built

Built

Year Built: 1930