Skip to content

24 Sullivan AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$44,550
Last Sale Date
Oct 24, 1980

Property Information

Block137
Lot50.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,100
30%
Improvement Value:$117,700
70%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,384+0.2%
2024$6,374-3.2%
2023$6,582+1.4%
2022$6,489+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$44,550

To:

Sq Ft1,382DeedBook 3743, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1955