Skip to content

142 Lake DrBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 1989

Property Information

Block137
Lot59.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1.5SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,000
37%
Improvement Value:$97,000
63%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,824+0.2%
2024$5,815-3.2%
2023$6,004+1.4%
2022$5,920+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955