Skip to content

1128 Logan AveBellmawr, NJ 08031

Built 1941

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block13
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,425
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,800
35%
Improvement Value:$96,200
65%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,597+0.2%
2024$5,588-3.2%
2023$5,771+1.4%
2022$5,689+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,000

To:

DeedBook 12841, Page 1058

Property Sale

Sale
$163,260

To:

Sq Ft1,425DeedBook 11209, Page 577Recorded9/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1941