Skip to content

16 Lowell AveBellmawr, NJ 08031

Church/Charitable

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Oct 27, 2000

Property Information

Block141
Lot1.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$63,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2002$906+2.6%
2001$883+4.5%
2000$845+2.1%
1999$827-5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

To:

DeedBook 5124, Page 506

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4537, Page 545