Skip to content

26 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1940

Last Sale Date
Jul 18, 2066

Property Information

Block142
Lot5.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class29
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,000
33%
Improvement Value:$74,600
67%
Total Assessment$111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,221+0.2%
2024$4,214-3.2%
2023$4,351+1.4%
2022$4,290+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000

To:

Sq Ft1,376DeedBook 11783, Page 1693

Property Sale

Sale
$166,500
DeedBook 7824, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1940