Skip to content

51 Linden AveBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Date
May 27, 2053

Property Information

Block144
Lot4.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage832
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
33%
Improvement Value:$105,500
67%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,957+0.2%
2024$5,947-3.2%
2023$6,141+1.4%
2022$6,054+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft832DeedBook 9965, Page 1399

Property Built

Built

Year Built: 1950