Skip to content

220 S Black Horse PikeBellmawr, NJ 08031

Other Exempt

Last Sale Price
$800,100
Last Sale Date
Oct 22, 2010

Property Information

Block146.01
Lot1.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$315,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$12,846+6.7%
2011$12,041+54.2%
2010$7,810+3.1%
2009$7,572+4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,100

To:

DeedBook 9328, Page 1989